Příklad:
Při teplotě vzduchu 15°C a relativní vlhkosti vzduchu 50 %, představuje teplota rosného bodu asi 5°C, při relativní vlhkosti vzduchu 80 %, představuje teplota rosného bodu asi 12°C.
Vlhkost (vodní pára) obsažená ve vzduchu například v kuchyni nebo v ložnici se v tomto případě vysráží na všech místech, která budou chladnější než 12°C, to znamená, že se budou na stěnách a na stropě v místech s touto, nebo nižší teplotou, tvořit kapičky vody, které mohou představovat pozdější nebezpečí vzniku plísní, nebo vlhkých skvrn na omítce.
V domech nebo bytech kde je zvýšená vlhkost zapříčiněna vzlínáním vlhkosti ve zdivu které není izolováno (většinou staré obvodové zdivo) je nutné nejdříve vytvořit ve zdivu izolaci proti vzlínající vlhkosti pak odstranit starou nevyhovující a již kontaminovanou omítku a nahradit ji sanační zateplenou omítkou.
Optimální vlhkost v obytných místnostech je 40 % – 50 %, vlhkost se dá samozřejmě snižovat pravidelním intenzivním větráním ale zvlášť v zimním období nechceme přicházet o drahocenné teplo, pak už existuje jenom jedna varianta a to řízené větrání s rekuperací tepla. Je to sice větší investice ale z dlouhodobého hlediska se vyplatí a hlavně sebou přináší výhodu zdravého bydlení.